Dynamic Widgets - en to pt_PT translation catalogue (158 entries)

en: Role
pt_PT: Função

en: Date
pt_PT: Data

en: Browser
pt_PT: Navegador

en: Templates
pt_PT: Temas

en: Language
pt_PT: Línguagem

en: Front Page
pt_PT: Página Principal

en: Single Posts
pt_PT: Artigos individuais

en: Attachments
pt_PT: Anexos

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Author Pages
pt_PT: Páginas Autor

en: Category Pages
pt_PT: Páginas de Categoria

en: Archive Pages
pt_PT: Páginas de Arquivo

en: Error Page
pt_PT: Página de Erro

en: Search page
pt_PT: Página de Busca

en: WPSC Category
pt_PT: Categoria WPSC

en: Custom Post Type Archives
pt_PT: Arquivos Custom Post Type

en: BuddyPress Groups
pt_PT: Grupos BuddyPress

en: <b>WARNING</b> STRICT sql mode in effect. Dynamic Widgets might not work correctly. Please disable STRICT sql mode.
pt_PT: <b>AVISO</b>. Modo sql STRICT em efeito. Dynamic Widgets pode não funcionar corretamente. Desative modo sql STRICT.

en: Oops! Something went terrible wrong. Please reinstall Dynamic Widgets.
pt_PT: Oops, algo correu terrivelmente mal. Por favor, reinstale Dynamic Widgets.

en: OLD
pt_PT: ANTIGO

en: FILTER
pt_PT: FILTRO

en: Widgets are always displayed by default
pt_PT: Widgets são sempre exibidos por padrão

en: The '<em>Yes</em>' selection
pt_PT: A seleção '<em>Sim</em>'

en: Click on the
pt_PT: Clique no

en: next to the options for more info
pt_PT: ao lado das opções para mais info

en: The
pt_PT: O

en: next to a section means it has options set.
pt_PT: ao lado de uma secção significa que tem opções definidas.

en: Static
pt_PT: Estático

en: Dynamic
pt_PT: Dinâmico

en: When a widget is
pt_PT: Quando um widget é

en: the widget uses the WordPress default. In other words, it's shown everywhere
pt_PT: o widget usa o padrão. Ou seja, é mostrado em todo o lado.

en: A widget is
pt_PT: Um widget é

en: when there are options set, i.e. not showing on the front page.
pt_PT: quando as opções são definidas, i.e. não mostrando na página principal

en: Reset
pt_PT: Restaurar

en: Reset makes the widget return to
pt_PT: Redefinir faz o widget retornar para

en: Settings
pt_PT: Opções

en: Apply exception rule to widgets:
pt_PT: Aplicar exceção aos widgets:

en: Off
pt_PT: Desligado

en: On
pt_PT: Ligado

en:  (Default:
pt_PT: (Padrão:

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Dynamic Widgets Options saved
pt_PT: Opções Dynamic Widgets salvas

en: for
pt_PT: para

en: Edit Dynamic Widgets Options
pt_PT: Editar Opções Dynamic Widgets

en: and
pt_PT: e

en: Options set for
pt_PT: Opções definidas para

en: Option set for
pt_PT: Opção definida para

en: Widget options saved.
pt_PT: Opções Widget salvas.

en: Return
pt_PT: Retornar

en: to Dynamic Widgets overview
pt_PT: para visão geral Dynamic Widgets

en: Dynamic does not mean static hiding of a widget.
pt_PT: Dínamico não significa esconder estático de um widget

en: Hint
pt_PT: Dica

en: Remove
pt_PT: Remover

en: the widget from the sidebar
pt_PT: o widget da barra lateral

en: The From date can't be later than the To date.
pt_PT: A data <em>De</em> não pode ser depois da data <em>Para</em>.

en: Edit options for the widget
pt_PT: Editar opções para o widget

en: Quick settings
pt_PT: Opções Rápidas

en: Set all options to 'No'
pt_PT: Definir todas opções como 'Não'

en: Except overriding options like Role, Date, etc.
pt_PT: Exceto substituir opções como Função, Data, etc.

en: Save
pt_PT: Salvar

en: Method set to
pt_PT: Método definido para

en: Page limit set to
pt_PT: Limite de página definido para

en: ERROR
pt_PT: ERRO

en: is not a valid limit.
pt_PT: não é um limite válido.

en: Widget options have been reset to default.
pt_PT: Opções widget foram restauradas

en: Inactive Widgets
pt_PT: Widgets inativos

en: Edit this widget options
pt_PT: Editar opções deste widget

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Reset widget to Static
pt_PT: Redefinir Widget para Estático

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: wp_head() check:
pt_PT:  verificação wp_head():

en: wp_head() is NOT called (at the most obvious place)
pt_PT: wp_head() não é chamado (no lugar mais óbvio)

en: wp_head() is called
pt_PT: wp_head() é chamado

en: Unable to determine if wp_head() is called
pt_PT: Incapaz de determinar se wp_head() é chamado

en: Use 'OLD' method
pt_PT: Usar método 'ANTIGO'

en: Page limit
pt_PT: Limite Página

en: The page limit sets the limit of number of pages to prevent a timeout when building the hierarchical tree. When the number of pages is above this limit, a flat list will be displayed which is less time consuming.
pt_PT: O limite de página define o número limite de páginas para prevenir um timeout quando construímos a árvore hierárquica- Quando o número de páginas é acima do limite, irá ser exibida uma lista simples que consome menos tempo.

en: Currently the number of pages is
pt_PT: Atualmente o número de páginas é

en: When upgrading to WPEC 3.8 the Dynamic Widgets rules for WPEC are lost. The WPEC dump gives you an overview of the rules before the update.
pt_PT: Quando atualiza de WPEC 3.8 para Dynamic Widgets, as regras para WPEC são perdidas. O WPEC 'dump' dá-lhe uma vista geral das regras antes da atualização.

en: WARNING
pt_PT: AVISO

en: This only works correct when you did not add or change anything in the Dynamic Widgets rules.
pt_PT: Isto apenas funciona de forma correta quando não adicionou ou modificou algo nas regras do Dynamic Widgets.

en: Create WPEC dump
pt_PT: Criar despejo WPEC

en: For debugging purposes it is possible you're asked to create a dump. Click the 'Create dump' button and save the text file.
pt_PT: Para fins de depuração, é possível que tenha pedido para ser criado um 'dump'. Cliquem em no botão 'Criar dump' e guarde o ficheiro de texto.

en: Create dump
pt_PT: Criar "dump"

en: When you deceide not to use this plugin anymore (sorry to hear that!). You can cleanup all settings and data related to this plugin by clicking on the 'Uninstall' button. This process is irreversible! After the cleanup the plugin is deactivated automaticly.
pt_PT: Se porventura decidir não usar mais este plugin (óoo, sniff sniff), pode limpar os dados e opções da base de dados ao clicar no botão 'Desinstalar'. O processo é irreversível.

en: Uninstall
pt_PT: Desinstalar

en: Search Page
pt_PT: Página Procura

en: Show widget on the search page?
pt_PT: Mostrar widget na página de procura?

en: Yes
pt_PT: Sim

en: No
pt_PT: Não

en: Language (QT)
pt_PT: Língua (QT)

en: Show widget default on all languages?
pt_PT: Mostrar padrão widget em todas línguas?

en: Click to toggle info
pt_PT: Clique para expandir info

en: Using this option can override all other options.
pt_PT: Usando esta opção, você substitui todas as outras opções

en: Except the languages
pt_PT: Exceto as línguas

en: Show widget default on category pages?
pt_PT: Mostrar widget padrão nas páginas das categorias?

en: Except the categories
pt_PT: Exceto as categorias

en: Posts:
pt_PT: Artigos:

en: Tags:
pt_PT: Etiquetas:

en: Show widget default on single posts?
pt_PT: Por padrão mostrar widgets nos artigos individuais?

en: When you use an author <b>AND</b> a category exception, both rules in the condition must be met. Otherwise the exception rule won't be applied.
      					If you want to use the rules in a logical OR condition. Add the same widget again and apply the other rule to that.
pt_PT: Quando usa uma exceção autor <b>E</b> categoria, ambas as regras têm de ser atendidas. De outra forma, a regra de exceção não será aplicada.
      					Se quer usar as regras numa <em>logical OR condition</em>, adicione o mesmo widget novamente e aplique a outra regra a este.

en: Make exception rule available to individual posts and tags.
pt_PT: Fazer regra exceção para artigos individuais e etiquetas.

en: When you enable this option, you have the ability to apply the exception rule for <em>Single Posts</em> to tags and individual posts.
    						You can set the exception rule for tags in the single Edit Tag Panel (go to <a href="edit-tags.php?taxonomy=post_tag">Post Tags</a>,
    						click a tag), For individual posts in the <a href="post-new.php">New</a> or <a href="edit.php">Edit</a> Posts panel.
    						Exception rules for tags and individual posts in any combination work independantly, but will always be counted as one exception.<br />
      					Please note when exception rules are set for Author and/or Category, these will be removed.
pt_PT: Quando ativa esta opção, você tem a capacidade de aplicar a regra de exceção para <em>Artigos Individuais</em> a etiquetas e artigos individuais.
    						Pode definir a regra de exceção para etiquetas no painel de Edição Etiquetas (vá a <a href="edit-tags.php?taxonomy=post_tag">Etiquetas</a>,
    						e clique numa tag), para artigos em <a href="post-new.php">Novo Artigo</a> ou <a href="edit.php">Editar</a> no painel dos Artigos.
    						Regras de Exceções para etiquetas e artigos individuais em qualquer combinação funcionam de forma independente, mas serão sempre contabilizados como uma exceção.<br />
      					Note que quando as regras de exceção são definidas para Autor e/ou Categoria, as outras serão removidas.

en: Except the posts by author
pt_PT: Exceto nos artigos por autor

en: Except the posts in category
pt_PT: Exceto os artigos na categoria

en: Show widget on attachment pages?
pt_PT: Mostrar widget nas páginas de anexo?

en: Show widget on the error page?
pt_PT: Mostrar widget nas páginas de erro?

en: Show widget on the front page?
pt_PT: Mostrar widget na página principal?

en: This option only applies when your front page is set to display your latest posts (See Settings &gt; Reading).<br />
    						When a static page is set, you can use the options for the static pages below.
pt_PT: Esta opção apenas se aplica quando a sua página principal está definida para exibir os seus últimos artigos (veja Opções &gt; Leitura).<br />
    						Quando tem definida uma página estática, pode usar em baixo as opções para páginas estáticas.

en: Show widget on archive pages?
pt_PT: Mostrar widget nas páginas de arquivo?

en: This option does not include Author and Category Pages.
pt_PT: Esta opção não inclui as Páginas de Autor e Categoria

en: The static page module failed to load.
pt_PT: O módulo página estática falhou ao carregar.

en: This is probably because building the hierarchical tree took too long.<br />Decrease the limit of number of pages in the advanced settings.
pt_PT: Isto é provavelmente por que construir uma árvore hierárquica demorou demasiado. <br />Deminua o número limite de páginas nas opções avançadas.

en: All childs
pt_PT: Todos os filhos

en: Front page
pt_PT: Página Principal

en: Posts page
pt_PT: Página Artigos

en: Show widget default on static pages?
pt_PT: Mostrar widget padrão nas páginas estáticas?

en: Checking the "All childs" option, makes the exception rule apply
    					to the parent and all items under it in all levels. Also future items
    					under the parent. It's not possible to apply an exception rule to
    					"All childs" without the parent.
pt_PT: A opção "Todos os Filhos" faz a regra de exceção ser aplicada
    					ao parente e todos items dos níveis abaixo. Também items futuros
    					debaixo do parente. Não é possível aplicar uma regra de exceção a
    					"Todos os Filhos" sem haver um parente.

en: Unfortunately the childs-function has been disabled
    					because you have more than the limit of pages.
pt_PT: Infelizmente, a função-filhos foi desativada
    					porque pode ter mais do que o limite de páginas.

en: Except the page(s)
pt_PT: Excepto na(s) página(s)

en: Show widget default on author pages?
pt_PT: Mostrar widget padrão nas páginas autor?

en: Except the author(s)
pt_PT: Excepto no(s) autor(es)

en: Show widget default on BuddyPress pages?
pt_PT: Mostrar widget padrão nas páginas DuddyPress?

en: Except on the components pages
pt_PT: Excepto nas páginas componentes (componentes pages)

en: Forum Index
pt_PT: Fórum Index

en: Forum Topics
pt_PT: Fórum Tópicos

en: Members Index
pt_PT: Membros Index

en: Show widget default on BuddyPress Group pages?
pt_PT: Mostrar widget padrão nas páginas de grupo BuddyPress?

en: Except in the groups
pt_PT: Exepto nos grupos

en: Except in the group pages
pt_PT: Excepto nas páginas de grupos

en: Anonymous
pt_PT: Anónimo

en: Show widget to everybody?
pt_PT: Mostrar widget a todos?

en: Setting options by role is very powerfull. It can override all other options!<br />
    						Users who are not logged in, get the <em>Anonymous</em> role.
pt_PT: Definir opções por função é bastante poderoso. Pode  substituir todas as outras opções!<br />
    						Utilizadores não Ligados, recebem função <em>Anónimo</em>.

en: only to
pt_PT: apenas para

en: (and other Gecko based)
pt_PT: (outros baseado no Gecko)

en: Other / Unknown / Not detected
pt_PT: Outro / Desconhecido / Não detetado

en: Show widget with all browsers?
pt_PT: Mostrar widget em todos exploradores?

en: Browser detection is never 100% accurate.
pt_PT: A deteção de explorador numa é 100% certeira.

en: Except the browser(s)
pt_PT: Excepto no(s) exploradore(s)

en: Show widget on every template?
pt_PT: Mostrar widget em todos temas?

en: This options takes precedence above other options like Pages and/or Single Posts.
pt_PT: Esta opção tem precedência sobre todas as outras opções como Páginas e/ou Artigos Individuais

en: Except the templates
pt_PT: Excepto os temas

en: Default Template
pt_PT: Tema padrão

en: Show widget on
pt_PT: Mostrar widget ligado

en: All exceptions (Titles and Taxonomies) work in a logical OR condition. That means when one of the exceptions is met, the exception rule is applied.
pt_PT: Todas exceções (Títulos e Taxonomias) funcionam na condição lógica<em>OU</em>. Isto significa que quando uma das exceções é atentida, a regra de exceção é aplicada.

en: Except for
pt_PT: Excepto para

en: Show widget on Custom Post Type Archives
pt_PT: Mostrar widget nos Arquivos Custom Post Type

en: Show widget always?
pt_PT: Mostrar widget de qualquer forma?

en: Next to the above role option, the date option is also very powerfull. You've been warned!
pt_PT: Tal como a opção Função, a opção de data é também muito poderosa!

en: Enter dates in the YYYY-MM-DD format. You can also use the calender by clicking on the
pt_PT: Insira as datas no formato AAAA-MM-DDD. Pode ainda usar o calendário clicando no

en: Date ranges can be made by entering a From AND a To date<br />
      					When you want the widget to be displayed from a specific date, only fill in the From date<br />
      					When you want the widget to stop displaying on a specific date, only fill in the To date.
pt_PT: Intervalo de datas podem ser criadas inserindo um data DE e PARA<br />
      					Quando pretender mostrar widget apenas numa data específica, preencha apenas o campo <em>De</em><br />.
      					Quando pretender que widget pare de surgir numa determinada data, preencha apenas o campo <em>Para</em>.

en: only
pt_PT: apenas

en: From
pt_PT: De

en: To
pt_PT: Para

en: Show widget default on WPSC categories?
pt_PT: Mostrar widget padrão nas categorias WPSC?

en: Language (WPML)
pt_PT: Língua (WPML)

en: Except the Pods pages
pt_PT: Excepto nas páginas Pods

en: Show widget default on Pods pages?
pt_PT: Por padrão mostrar widget nas páginas Pods?
